Meď bola oddávna považovaná za ušľachtilý kov a preto sa rozšírila aj do stavebníctva. Mnoho historických stavieb bolo pokrytých medenou strechou a tieto strechy vydržali bez väčších úprav do dnešnej doby. Výhodou medeného materiálu je jeho jednoduchá tvárnosť a vzhľad.
Základné chemické zloženie a označenie:
Cu-DPH – 99,9% Cu, označenie kvality
CW024A – označenie výrobku … CW024A
Predzvetraná forma:
Pokiaľ je požadovaná vlastnosť obvyklá pre už zvetranú, zafarbenú meď (viď Životnosť a korózia), je možné tento proces urýchliť pomocou chemických úprav.
Spracovateľnosť:
Meď svojou mimoriadne vysokou elektrickou vodivosťou vstupuje vo vlhkom prostredí do elektrochemickej reakcie s ostatnými kovmi. Následkom kontaktnej korózie potom dochádza k vážnemu poškodeniu kovov, ktoré sa dotýkajú. Eloxovaný hliník s oxidačnou vrstvou 20 µm je proti vode s obsahom medi odolný. Čistý hliník síce stratí dekoratívny vzhľad, ale nie funkciu. Priamy kontakt oboch materiálov je možné zamedziť napr. fóliám z umelej hmoty. Diely zo zinku alebo pozinkovaného plechu nesmú byť vstavané v smere toku dažďovej vody, následok by bol rozrušenie týchto kovov. Oceľové dielce nemajú byť tiež osadzované nad meď, pretože zvyšky hrdze spôsobujú na materiáli viditeľné škvrny. Prvky pripevnenia, ako skrutky, klince a ďalšie spojovacie materiály musia byť výlučne z medi.
Životnosť a korózia:
Povrch medených plechov vďaka poveternostným vplyvom časom zvetráva, sfarbuje sa najskôr na matne hnedú a na koniec na typicky zelenkavú patinu. Tento proces je dlhodobý. Chemické zloženie patiny sa nepatrne líši v závislosti od prostredia, ale v zásade ide o ochrannú, chemicky stabilnú vrstvu. Výhodou tohto procesu je aj tzv. “hojenie” – pokiaľ dôjde k poškodeniu už pokrytého miesta, chemické reakcie stále pokračujú, čo nakoniec znamená, že poškodené miesto sa opäť pokryje ochrannou vrstvou.
Imitácia:
Požadujete stálosť a efekt patiny okamžite? Máme k dispozícii aj imitácie medi.